Araç Termostat Arıza Belirtileri

İlk olarak araç sürücülerinin göstereceği dikkat sayesinde bu belirtilerin yakalanması mümkün olur. Eğer araçlarda:

 • Yolculuk esnasında hararet göstergesi en aşağıda olup motorun soğuk olduğunu gösteriyorsa,
 • 15-20 km yol almanıza rağmen ısınma problemi varsa,
 • Hiç sebep yokken hararet yapıyorsa,
 • Şehir içi trafikte normal ulaşımda aşırı ısınma ve araç hızlandığında ısı düşüşü yaşanıyorsa,
 • Aracın kaloriferinden soğuk hava geliyorsa,
 • Aracın çalışmasına müteakip ısınma geç oluyorsa, termostat arızası belirtileri söz konusu olur.
Motor suyu sıcaklığını sabit tutup belli standartlarda muhafaza eden sistem, aracın hararet yapmasını önler. Bir tür dengeleme sistemi sayesinde araç sorunsuz çalışır ve aracın motoru korunmuş olur.

Araç Termostat Arıza Belirtileri

Termostat Arızası Nedenleri

Termostat arızası aracın daha büyük sorunlar yaşamasına neden olur. Her arızanın sebepleri olduğu gibi araç termostat sisteminde ortaya çıkan sorunların da bir nedeni vardır. Bu nedenler:

 • Eşanjör tıkanması veya kireçleme oluşması,
 • Devirdaim pompasının sıkışması,
 • Kalorifer tesisatında ortaya çıkan tıkanmalar,
 • Kalorifer filtrelerinin kir ve tortu ile kaplanması,
 • Üç yollu vanada yaşanan konum değişikliği, olarak kendini gösterir.
Termostat sorunları çok ciddiye alınması gereken bir konudur. Motorun ısısını dengede tutmak araç için hayati önem taşır. İklim durumuna göre motorun daha çok zarar göreceği senaryolar ortaya çıkabilir. Motor ısısının sınırı aşmaması adına termostat sorunlarına önceden müdahale etmek gerekir. 

Termostat Arızası Nedenleri

Araçlarda Termostat Arızası

Araçlarda termostat arızası hemen giderilmesi gereken sorunlar arasında yer alır. Beklenenden fazla ısınma yaşanırsa motor bileşenleri içinde bulunan pek çok parçanın özelliğini yitirmesi söz konusu olur. Başta conta ve hortumlar olmak üzere pek çok parçanın korunması için aracın soğutucu sisteminin devrede ve çalışır olması gerekir. Belirtilerin takibi ile sorunların hızlıca algılanması gerekir. Motorun ısısını belli standartlarda tutmak için termostata her zaman ihtiyaç vardır.

Araçlarda Termostat Arızası

Termostat Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Termostat arızasıbaşta olmak üzere pek çok sorunla mücadelede servisimiz her zaman göreve hazırdır. Araç sahiplerinin çözebileceği sorunların yanında, çözemeyeceği pek çok sorun olduğunu da belirtmek isteriz. Modern, gelişmiş ve teknik iş istasyonlarımız, her türlü sorunun çözümünde usta ekiplerimize yardımcı olur. Teknik donanım ve ekipman kalitemiz sayesinde, termostat ile ilgili problemleri hemen çözüme taşırız. Aracınızın kaliteli ve ekonomik hizmet almasını istiyorsanız, servisimiz tüm imkânlarıyla hazır beklemektedir.

Termostat Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?
Hemen Ara Yol Tarifi
X